przeźroczyste-tło-czarny-napis

side area

Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est. Eos ei nisl graecis, vix aperiri consequat aneius.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/anntresola/domains/anntresola.pl/public_html/wp-content/plugins/edge-instagram-feed/lib/edgtf-instagram-api.php on line 245
próbki materiałów do wykonania projektu

Projekt koncepcyjny – o co w tym wszystkim chodzi?

PROJEKT KONCEPCYJNY – pomysł, plan, idea, projekt

To pierwszy etap procesu urządzania. Jest niezwykle ważny, gdyż stanowi fundament dalszych prac. Dlatego też dobrze jest, jeśli rozpoczynamy go z odpowiednim zapasem czasu. Prześledźmy, jak krok po kroku powstaje.

1.Poznanie potrzeb i oczekiwań przyszłych mieszkańców

Zaczynamy od dokładnego prześledzenia oczekiwań związanych z nowym mieszkaniem. Możesz poczuć się jak gwiazda filmowa, która udziela wywiadu 😉 Im więcej opowiesz o swoim trybie życia, o tym, jak często gotujesz,  czy masz psa lub kota i jak bardzo lubisz oglądać filmy na kanapie, tym łatwiej będzie można dostosować Twój nowy dom do Twoich potrzeb. Ja taką rozmowę uzupełniam serią wnikliwych pytań, tak aby mieć pewność, że wszystkie kwestie zostały poruszone.

To też odpowiedni moment byś podzieliła się ze mną swoimi inspiracjami, by łatwiej było określić styl, w jakim urządzimy mieszkanie. Jako kopalnię inspiracji polecam Pinterest (<– link) wygodnie można na nim katalogować zdjęcia i dodawać komentarze.

2.Inwentaryzacja

Inwentaryzacja, czyli dokładny pomiar fizycznie istniejącego domu/mieszkania z dokumentacją fotograficzną. Szczególnie istotny przy remontach 😉  Dzięki pomiarom znamy rzeczywiste powierzchnie pomieszczeń, wymiary okien, lokalizację punktów elektrycznych i wod-kan. Z taką dawką informacji możemy rozpocząć konkretne rozmieszczanie mebli i urządzeń w mieszkaniu. A co w przypadku kiedy dom jest jeszcze na etapie dziury w ziemi? Wtedy bazujemy na projekcie budowlanym i to jest nasz punkt wyjścia do układu funkcjonalnego.

3.Układ funkcjonalny

Czyli w jaki sposób żyje mieszkanie. Na rzucie 2D wrysowane zostaną wszystkie elementy znajdujące się we wnętrzu. Dodatkowo dzięki naniesionym wymiarom, łatwiej będzie poczuć przestrzeń i odległości pomiędzy meblami. Układ funkcjonalny pokaże też, jak duża będzie kuchnia i w jaki funkcjonalny sposób można ją zagospodarować. Czy w łazience jest miejsce na prysznic i wannę, czy trzeba pójść na kompromis. Wszystkie powierzchnie do przechowywania też będą tu widoczne, dzięki temu ocenisz czy jest ich wystarczająco dużo.

Układ funkcjonalny zazwyczaj przedstawiany jest w kilku możliwych wariantach. Zaakceptowany rzut funkcjonalny stanowi podstawę dalszych etapów projektu.

4.Wybór materiałów wykończeniowych, wyposażenia i umeblowania

To moment, w którym wybieramy kolory, materiały i struktury. Nakładamy  je w formie moodboardu, czyli tablicy inspiracji na wybrany układ funkcjonalny. To taki wstęp do wizualizacji. Oczywiście nie może się obejść bez oglądania, siadania, dotykania, sprawdzania i przymierzania. Na żywo barwy wyglądają inaczej niż na ekranie laptopa, dlatego wizyty w sklepach w celu akceptacji konkretnych mebli, oświetlenia i materiałów wykończeniowych są obowiązkowe.

5.Wizualizacje

Mamy to 😉 oto nasze przyszłe wnętrze w kilku ujęciach. Ukoronowanie naszej dotychczasowej pracy nad projektem i efekt końcowy projektu koncepcyjnego. Wizualizacje powstają na podstawie wszystkich dotychczasowych decyzji, dlatego tak ważne jest, aby były one dobrze przemyślane i podjęte z pełnym przekonaniem.

W taki oto sposób zakończyliśmy pierwszy etap projektu wnętrz. Projekt koncepcyjny może stanowić również oddzielny projekt dla tych, którzy szukają pomysłu na wnętrze. Należy pamiętać, że wizualizacje nie stanowią dokumentacji, na podstawie której ekipa budowlana wykona swoje prace. Jest to forma projektu przedstawiająca koncepcję wnętrza i ułatwiająca wyobrażenie efektu, jaki można uzyskać, realizując projekt zgodnie z rysunkami wykonawczymi.

Kolejnym etapem procesu projektowania wnętrz jest właśnie projekt wykonawczy -> link, a następnie nadzór autorski -> link Nadzór autorski

O tym, jak w pigułce wygląda cały proces projektowania wnętrz możesz przeczytać tutaj  Projekt wnętrz

Mam nadzieję, że powyższy opis ułatwi współpracę przy powstaniu niejednej wspaniałej koncepcji wnętrza 🙂

Brak komentarzy
Napisz komentarz