
Nadzór autorski – o co w tym wszystkim chodzi?
Nadzór autorski jest ostatnim etapem procesu projektowania wnętrz. Wiele osób zastanawia się czy jest on niezbędny i co dzięki niemu mogą zyskać. Na czym tak naprawdę polega i od jakich nieprzyjemnych obowiązków może Cię uwolnić.
Samo słowo “nadzór” już podpowiada, że jest to sprawowanie opieki/kontroli nad prawidłowością danego przedsięwzięcia. Upraszczając, “ktoś inny” – tu projektant przejmuje opiekę nad całym urządzaniem mieszkania. Nie musisz się już martwić gdzie najlepiej zamówić gres do łazienki, czy transport zdąży przyjechać na czas i czy kurier nie będzie do Ciebie dzwonić podczas ważnego spotkania w pracy. I najważniejsze unikniesz pytań od budowlańców w niezrozumiałym języku.
Pomoc projektanta na etapie realizacji projektu, czyli nadzór autorski, można podzielić na cztery zakresy, które nieustannie się przenikają i są od siebie zależne.
1. PRACE BUDOWLANE – WYKOŃCZENIOWE
To największy i najbardziej złożony zakres. Zaczyna się w momencie wyboru ekipy wykończeniowej, wstępnego omówienia specyfiki projektu, zakresu prac i ustalenia harmonogramu. Powyższe ustalenia są niezwykle ważne. Dzięki nim wiemy, na kiedy najpóźniej muszą dojechać materiały wykończeniowe do łazienki, kiedy oświetlenie i jaki termin montażu mebli na wymiar zarezerwować u stolarza.
Kiedy ekipa wykończeniowa przekracza próg mieszkania, zaraz za nią pojawia się projektant. Na bieżąco będzie weryfikować zgodność wykonywanych prac z projektem i rozwiązywać napotkane problemy. Z każdych ustaleń powinna zostać sporządzona notatka, tak aby wszyscy pamiętali co mają robić.
2. MATERIAŁY I WYPOSAŻENIE
Czas oczekiwania na dostawę materiałów i elementów wyposażenia wynosi zazwyczaj kilka tygodni, dlatego proces zamówień zaczyna się znacznie wcześniej.Właściwym momentem na rozpoczęcie etapu zamawiania materiałów jest akceptacja dokumentacji technicznej danego pomieszczenia. Należy pamiętać, aby materiały wykończeniowe były na budowie przed ekipą remontową, a elementy wyposażenia np. sofa i łóżko do sypialni pojawiły się po zakończonych robotach budowlanych. Dlatego tak ważny jest harmonogram prac i dostaw. A, i jeszcze wisienka na torcie, wszystkie telefony od kurierów z dostawą odbiera i monitoruje projektant.
3. MEBLE NA WYMIAR
Zazwyczaj każdy projektant współpracuje ze sprawdzoną pracownią stolarską. To kolejny argument za tym by zdecydować się na projekt wnętrz z nadzorem autorskim.
Z niezawodną ekipą możemy zaoszczędzić wiele zmartwień i niepotrzebnych kosztów. Zyskać dopracowane i dopasowane meble na wymiar, które idealnie współgrają z urządzanym wnętrze. A o wszystkie techniczne detale jak zawsze martwi się projektant.
4. KONTAKT Z INWESTOREM
Wszystkie techniczne uzgodnienia z ekipami wykończeniowymi prowadzi projektant, po ich omówieniu i zaakceptowaniu przez Inwestora.Nie musisz się przecież na wszystkim znać, od tego masz projektanta. Rodzaj kontaktu z inwestorem uzależniony jest od wcześniejszych uzgodnień i zakresu współpracy projektant-inwestor. Projektant głownie monitoruje i kontroluje wydatki z przewidzianego budżetu. I zawsze jest do dyspozycji Inwestora w przypadku nowych pytań i wątpliwości.
PROJEKT WNĘTRZ
Brak komentarzy